Czy zdarzyło wam się pokłócić z kimś o to, jakiego koloru jest auto jadące przed wami? To bardzo częsta sytuacja, bo jako ludzie mamy sposób postrzegania kolorów, nie mówiąc już o umiejętnościach związanych z ich nazywaniem. Kiedy mowa o tym, jak „widzą” kolory maszyny takie, jak ekran monitora lub drukarka sprawa się jeszcze bardziej komplikuje. To właśnie dlatego częstym problemem w pracy grafika czy projektanta jest różnica pomiędzy wyglądem danego obrazka już po odebraniu z drukarni.
Przyczyn takiej sytuacji jest co najmniej kilka. Jedna z nich to niska jakość ekranu monitora komputera, na którym pracujesz i oglądasz plik z projektem. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nieco droższy, ale zdecydowanie lepszy monitor z matrycą typu PVA albo IPS.
Zazwyczaj w toku pracy, aby sprawdzić, jak grafika będzie się prezentowała w druku, używamy zwyczajnej biurowej drukarki. Tutaj pojawia się kolejna wątpliwość – czy nasza drukarka i ta, z której korzysta profesjonalna drukarnia da ten sam efekt? Raczej nie. W tym przypadku dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług firmy, która wykona dla nas certyfikowanego proofa. Dobrze jest zaznaczyć przy tym, na jakim podłożu planujemy wydruk, dzięki czemu firma realizująca takie zleceniem będzie mogła przeprowadzić symulację podłoża. Kiedy przekażemy proofa do drukarni, możemy oczekiwać, że realizacja projektu nie będzie odbiegała od tego, jak prezentują się na nim barwy.
Kolejną istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, aby efekty naszej pracy były takie, jak oczekujemy jest sprawa ustawień programu graficznego, z którego korzystamy. Standardowe ustawienia nie gwarantują tego, że widzimy kolory dokładnie takie, jakie będą na wydruku. Dużą zmianę da zmiana profilu monitora na sRGB, natomiast profili drukarni i maszyny offsetowej na ISO Coated lub Euroscale Coated.
Dodatkowo czynnikiem, który utrudnia ocenę koloru, nad którym pracujemy może być światło w pomieszczeniu, dlatego trzeba wziąć to też pod uwagę. Najbardziej wiarygodne będzie światło słoneczne.
Najważniejsze czynniki, które mogą zaburzać obraz barw projektu i wpływać na różnice pomiędzy projektem a wydrukiem są: jakość monitora, drukarki, ustawienia programu graficznego oraz światło w miejscu, w którym pracujemy. Dlatego właśnie skład książek warto powierzyć firmie od składu z profesjonalnym wyposażeniem.