Wbrew informacjom, które są powszechnie przekazywane i powielane, sztuka czytania nie zamarła wśród przeciętnych ludzi. Czytelników nie tylko nie brakuje, ale także ich ciągle przybywa. Oczywiście, nie wszyscy czytają książki w standardowej, papierowej wersji, jednak nie można powiedzieć, że ludzie w ogóle nie są zainteresowani tematyką książek. Co więcej, dzisiejszy rynek wydawniczy jest bardzo duży i prężnie się rozwija, nie szczędząc nietypowych tytułów. Dzięki temu nie występują też sytuacje, w których ktoś nie ma co czytać. Problem może pojawić się natomiast, kiedy ktoś zapyta gdzie kupować tanie książki. To zagadnienie jest bardziej problematyczne, z uwagi na to, że przeciętna cena to około 30 złotych. Istnieją jednak miejsca, w których bez problemu można nabyć książkę taniej.

Tym, co oczywiście nasuwa się jako pierwsze są oczywiście sklepy internetowe. Dzięki nim można kupić upatrzoną książkę taniej, należy przy tym jednak pamiętać, że będzie to różnica zaledwie kilkunastu procent ceny. Dla kogoś, kto chce oszczędzić będzie to oczywiście zachęcające. Mimo tego, nie można mówić o sklepach internetowych, jako o „sklepach z tanimi książkami”.

Inaczej jest z różnymi targami książek lub straganami, najczęściej w centrum miasta. Pozycje prezentowane tam są najczęściej niebanalne, przy czym także bardzo tanie. Nie brakuje miejsc, w których książki sprzedawane są za kilka złotych. W tym przypadku jednak pojawia się problem związany z taką różnorodnością książek, że aż trudno znaleźć coś dla siebie.

antywkariat to najlepsze źródło tanich książekChyba najkorzystniejszym wyjście, jeżeli brać za główne kryteria cenę oraz systematykę, są antykwariaty, nie wyłączając antykwariatów internetowych. Ich główną zaletą jest to, że książki najczęściej pogrupowane są według tematyki, co pozwala na szybkie wybranie czegoś interesującego. Cena oczywiście też jest jak najbardziej korzystna, co z kolei jest głównym powodem, dla którego wybiera się antykwariat. Książki są oczywiście dobrej jakości, wbrew obawom niektórych klientów. Korzystanie z antykwariatów internetowych dodatkowo może oszczędzić sporo czasu szybko porównamy cenę książki, przeczytamy streszczenie a nawet obejrzymy zdjęcie tzw. real foto książki. Oczywiście zakup w antykwariacie odbywa się online. Przykładem tak funkcjonującej firmy jest antykwariat internetowy Amicus.

Czytanie książek wcale nie oznacza dużych wydatków. Istnieją miejsca, w których można je kupić bardzo tanio. Liczy się oczywiście przede wszystkim treść, ale warto zaznaczyć, że kupowanie nawet tych używanych książek nie wpływa na jakość czytania. Przede wszystkim liczy się to, co z książki się wyniesie oraz oczywiście miły czas spędzony przy niej.