Wydawanie książki — od czego zacząć?

Jak wydać książkę? Kompendium wiedzyJeżeli jesteś autorem gotowej książki, i marzysz o jej wydaniu, to w tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jakie kroki trzeba podjąć, aby spełnić swój cel wydawniczy. Obecnie w Polsce popularne są głównie trzy modele wydawnicze. Pierwszy z nich zakłada, że nasze dzieło wydawane jest przez profesjonalne wydawnictwo. Drugi sposób polega na wydawaniu książki za pomocą własnych pieniędzy. Ostatni sposób nazywany jest vanity press, jednak jest to raczej sposób nie dla każdego. Sam proces wydawniczy, musisz zacząć jednak od refleksji na tym, czy twoje dzieło jest w ogóle gotowe do wydania. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to popracuj nad swoim warsztatem językowym i ulepsz swoje dzieło. Gdy jesteś jednak pewien, że twoja książka jest skończona, poproś o przeczytanie jej zwykłych czytelników oraz profesjonalistów, abyś mógł zdobyć feedback na temat swojej pracy. Gdy będziesz miał to już za sobą, możesz zgłosić się do wydawnictwa.

Jak nawiązać współpracę z wydawnictwem?

Po przygotowaniu swojej pracy następuje monet, w którym wysyłasz ją wydawnictwu do oceny. Ważne jest, aby uniknąć wszelkich błędów, które mogłyby twój tekst zdyskwalifikować na samym początku. Pamiętaj wiec o odpowiednim sformatowaniu pliku oraz zamieszczeniu interesującego początku. Wydawnictwa odpowiadają w różnym czasie, jeżeli jednak uda ci się wywołać pozytywne wrażenie na wydawnictwie, to warto poradzić się prawnika, aby wynegocjować jak najlepsze warunki współpracy. Jeżeli wszystko uda wam się dogadać, to proces wydawania twojej książki ruszy pełną parą.

Jak samodzielnie wydać książkę?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że książkę można także wydać na własną rękę. Do tego zadania potrzebne są jednak odpowiednie fundusze, których zdobycie może być dość problematyczne. Jeżeli nie mamy własnych środków, to możemy zgłosić się do ministerstwa po dofinansowanie lub możesz założyć zbiórkę na jednym z portali do tego przeznaczonym. Gdy zdobędziesz już pieniądze, to możesz przejść już do konkretnego działania. Dużą zaletą wydania książki na własną rękę, jest fakt, że zyskami nie trzeba się z nikim dzielić, jednak bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność.

Do wydania książki będziemy potrzebować zespołu, zbudowanego z grafika, redaktora, operatora DTP oraz korektorów. To jak graficznie przygotujesz książkę, ma kluczowe znaczenie, dlatego warto znaleźć drukarnię, która wykona dla nas swoją usługę profesjonalnie. Gdy książka jest już gotowa, to możemy zacząć ją sprzedawać. Jeżeli jednak nie chcesz ładować się w produkcję papierowej książki, to możesz spróbować wydać ją w formie e-booka lub audiobooka.

Kliknij Tutaj i Sprawdź ile kosztuje wydanie książki na własną rękę i za co dokładnie będziesz musiał zapłacić.