Najnowszy raport firmy analizującej m.in. trendy rynkowe dla nowych technologii, wskazuje, że dosyć ospałe zainteresowanie elektronicznymi wersjami książek, wkrótce zamieni się w prawdziwy boom. Sprzyja temu dosyć istotny przełom w produkcji czytników dla e-booków, które do tej pory pozostawiały wiele do życzenia w kwestii wygody oraz ergonomii używania. Szacuje się, że w najbliższych latach, drastycznie wzrośnie sprzedaż tych urządzeń, która przełoży się bezpośrednio na wzrost zainteresowania książkami elektronicznymi. Jest to kolejna przesłanka, dla tradycjonalistów w branży DTP, którzy z przymrużeniem oka traktują kwestie dt. e-booków i zainteresowania tą formą czytania publikacji.

Ostatnio, jednym z przełomowych urządzeń stał się produkt o nazwie Kindle, którego producentem jest Amazon.com. Łatwość obsługi oraz możliwość bezprzewodowego ściągania elektronicznych książek oraz prasy, sprawiła, że sprzedaż tych urządzeń ma wzrosnąć aż trzydziestokrotnie w ciągu najbliższych 4 lat. Wkrótce, tego rodzaju urządzenia mogą stać się wyjątkowo 'trendy’, być może nawet na miarę iPoda (ciekawe czy Apple również zaangażuje się w ten rynek). Szacuje się, że przychody Amazon ze sprzedaży czytnika w przyszłym roku, mogą wynieść nawet 1 miliard dolarów.

Jeśli ceny urządzeń do czytania e-booków spadną, a samo czytanie stanie się bardziej popularne, już wkrótce, ta wersja książek, zacznie powoli zabierać rynek klasycznym, papierowym wersjom. Szczególną popularność mogą zyskać wśród dzieci i młodzieży, które są najbardziej otwarte na tego typu nowinki i nie mają jeszcze wykształconych nawyków ani skojarzeń, że jeśli książka to tylko ta papierowa…