Podstawą wyceny danego zlecenia z zakresu składu, a także łamania jest arkusz wydawniczy. Najbardziej standardowy arkusz wydawniczy składa się z 40 000 znaków ze spacjami prozy, 700 wierszy poezji, 800 wierszy obliczeniowych (50 znaków każdy) albo około 3000 cm2 powierzchni ilustracji.

Cena za skład książki

Zdecydowanie najprostszą metodą obliczenia ilości arkuszy wydawniczych jest wykorzystanie funkcji statystyki wyrazów w popularnym programie Microsoft Word, poprzez podzielenie otrzymanej liczby znaków przez 40 000. Przedziały cenowe zależą przede wszystkim od stopnia skomplikowania układu graficznego strony, a także sposobu przygotowania dostarczonych materiałów. W cenę wlicza się jedną korektę. Większa liczba korekt albo korekty, które wpływają na  konieczność przeskładania oraz przebudowania układu strony są odrębnie kalkulowane.

W sytuacji, gdy zlecenie obejmuje przepisywanie tekstów, za podstawę kalkulacji należy przyjąć tzw. stronę normatywną – 1800 znaków ze spacjami. Przepisywanie tekstu z transkrypcji audio/video należy zapłacić 4 zł za stronę, w przypadku rękopisu cena wynosi od 3 do 5 złotych za stronę. 

Za szybki skan należy zapłacić 0,15 złotych za stronę, z kolei w przypadku formatu wyjściowego doc, pdf trzeba się liczyć z kosztem 0,30 złotych za stronę. Na życzenie klientów można wykonać obróbkę grafiki, a także formatowanie tekstów. Z kolei większe formaty kalkulowane są indywidualnie.

W ofercie większości firm można znaleźć zdecydowanie bardziej zaawansowane zlecenia do których zaliczyć można digitalizację starodruków, a także dokumentów historycznych. Książki oraz dokumenty mogą być oddane również w formie klasycznego e‑booka z pełnym wyszukiwaniem zachowując  oryginalną formę uwzględniając nie tylko typografię oryginału, ale także przygotowaną do druku jako reprint.

Konwersja książek do formatu E-PUB jest przeważnie realizowana w oparciu o dostarczone pliki z tekstem w formatach doc/docx, pdf, indd. Cena konwersji jest zależna przede wszystkim od stopnia skomplikowania wydawnictwa, a nie od liczby stron.

Cena za usługi DTP

Innym sposobem wyliczenia ceny za skład książki jest stawka godzinowa grafika, operatora DTP. W 2017 r. kształtuje się na poziomie od 20 zł za godzinę, a godzina pracy studia dtp od 30-50 zł netto. Im większa i dłuższa praca, cena za godzinę spada, najdroższa jest przy krótkich, ale wymagających pracach.