Dla czytelnika najważniejsza jest zazwyczaj treść książki, ale dobry wydawca wie, że na odbiór składa się szereg czynników, wśród których jednym z ważniejszych, a nie zawsze docenianych jest dobry skład. Kiedy już test zostanie złamany, czyli umieszczony na stronach, nadchodzi czas na skład, co oznacza nadanie mu odpowiedniego formatu. Wielkość i rodzaj czcionki (fontu), interlinia, układ tekstu – wszystko to ma wielkie znaczenie i rządzi się konkretnymi prawami. Odpowiadają one rodzajowi tekstu, inaczej przebiega proces czytania poezji i podręcznika do fizyki, a zatem w inny sposób należy podejść do składania takich książek. Należy precyzyjnie określić rodzaj odbiorcy, do którego trafi dany tekst i na tej podstawie podejmować decyzje. Od tego będzie zależało wybranie właściwego formatu książki, rodzaju papieru, okładki, liczby kolorów.

Istnieje bardzo dużo sposobów na przedstawienie tego samego tekstu. Zadaniem grafika wykonującego skład jest dobranie najbardziej odpowiedniego kroju i wielkości czcionki, układu tekstu na stronie, interlinii, ilości liter w tekście. Standardowo w jednej linijce teksty znajduje się 7 do 10 wyrazów, oczywiście wyjątkiem jest tu poezja, która rządzi się swoimi prawami. Istnieje wielka różnorodność czcionek (fontów), ale zauważmy, że zazwyczaj nie stosuje się tych najbardziej wymyślnych, ale pozostaje przy bezpiecznej klasyce, która pozwala na przyjazny kontakt z książką i nie męczy wzroku. Dobór tych elementów nie może być absolutnie przypadkowy, musi odpowiadać funkcjom, jakie ma spełniać tekst.

Zbyt mała czcionka czy interlinia sprawi, że czytelnik szybko zmęczy się lekturą, litery będą zlewały się w jedną plamę, oczy mogą nawet zacząć boleć od intensywnego wysiłku. Właściwy wybór przy składzie przyczyni się do tego, że kontakt z książką będzie prosty i przyjemny, a odbiorca nawet nie zauważy, kiedy przeczyta dzieło „od deski do deski”. Inwestycja w profesjonalny skład książki zdecydowanie się opłaca, bo wygląd w tym przypadku decyduje o funkcjonalności ostatecznego produktu i świadczy także o wydawcy czy autorze.