Opracowanie biuletynu dla miast jest procesem złożonym z kilku elementów. Angażuje on osoby zajmujące się pisaniem, projektowaniem graficznym oraz korektą tekstu. Gdy elementy układanki zostaną złożone, dostajemy w ręce gotową gazetę.

Współcześnie projektowanie nawet drobnych publikacji stawia dość wysokie wymagania od grafików oraz redaktorów. Treść oraz oprawa graficzna powinna być jak najbardziej czytelna, zachęcająca do zaglądnięcia poprzez walory estetyczne i również jak najbardziej przejrzysta. Najważniejszy jest logiczny przekaz treści. Do projektu, składania i łamanie biuletynu informacyjnego dla miast zatrudnionych jest kilka osób.

O procesie składania biuletynu

Projektowanie graficzne odbywa się na odpowiednio przygotowanej w programie graficznym makiecie. Specjalne linie wytyczają miejsce umieszczania tekstu. Do konkretnych publikacji stosuje się także odpowiednio dobrane fonty. Zdjęcia poddaje się obróbce w zależności od papieru, na którym ma być wydruk. Czy będzie to wydruk na papierze offsetowym, czy gazetowym, kolory i jakość zdjęć mogą ulegać zmianie. Przygotowanie zdjęć jest jednym z najistotniejszych elementów składania biuletynu. Zdjęcie, które widzimy w odpowiednim skalibrowanym monitorze może wyglądać zupełnie inaczej na innych monitorze, a co dopiero w druku. Mogą zniknąć półtony lub pojawić się zbyt duże lub zbyt małe nasycenie koloru. Należy także brać pod uwagę różnorodność drukarek. Dlatego ważne jest by druk odbywał się zawsze w tym samym miejscu.

W procesie realizacji biuletynu pierwszym punktem jest wykonanie składu tekstu i łamania, umieszczenie zdjęć i wszystkich materiałów na makiecie. Gdy to będzie gotowe, odsyłamy projekt do korekty, później nanosimy poprawki. Gdy następuje akceptacja, należy odpowiednio przygotować i wysłać gotowy plik z odpowiednimi parametrami do druku. Jeśli dział techniczny drukarni zaakceptuje plik, można złożyć zamówienie.

Komu zlecić wykonanie takiego projektu?

Zleceniami tego typu zajmują się graficy, firmy graficzne oraz studia DTP. To właśnie studia graficzne zajmują się projektami wszelakiego rodzaju gazet, ulotek, plakatów ich drukiem oraz produkcjom materiałów na potrzeby różnych organizacji. Studia DTP to firmy, które posiadają profesjonalny sprzęt i oprogramowanie do tworzenia grafiki.

Ile średnio kosztuje taka usługa?

Usługi tego typu, dotyczące gazet i biuletynów świadczone są w granicach około 55 złotych za stronę. W tej cenie zawierają się wszystkie wcześniej opisane elementy: łamanie i skład, obróbka zdjęć, umieszczanie tabel i infografik oraz nanoszenie korekt.

Zobacz jak wygląda gotowy biuletyn informacyjny dla miasta Krakowa złożony przez studio DTP Grafpa.